Haberler ve Duyurular

Esri Türkiye, Dünya CBS Günü’nde Akıllı Topluluklar Vizyonunu Paylaştı

Coğrafi Bilgi Sistemleri konusunda farkındalığı artırmak üzere, Esri tarafından öncülük edilen ve tüm dünyada Kasım ayı içerisinde kutlanan "Dünya CBS Günü”, 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara Congresium ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşti.

07/12/2017

2 gün süren etkinliğe uluslararası ve ulusal düzeyde kamu görevlileri, yerel yönetimler, özel sektör, üniversite ve araştırma kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından uzmanlar katıldı.  

Ana teması "Bilgi Toplumunun Yaşam Alanı: Akıllı Şehirler” olan etkinlik boyunca düzenlenen panellerde, kamu ve özel sektörden üst düzey yöneticiler tarafından "Dünyada ve ülkemizde akıllı şehir teknolojilerindeki mevcut uygulamalar ve gelişmeler, CBS destekli akıllı şehir uygulamaları, İletişim teknolojileri, Siber şehirler, Büyük veri ve veri güvenliği, Sürdürülebilirlik ve yaşanabilir şehirler, Akıllı şehirler ve yönetişim” başlıklarına ilişkin uluslararası mevzuat, standartlar ve başarılı uygulama örnekleri paylaşıldı.

Yoğun katılımın olduğu etkinliğe, Esri Türkiye de tüm ekibiyle katılım sağladı. Katılımcılar, Esri ürünlerini, yeniliklerini ve çözümlerini Esri Türkiye çalışanlarından dinleme fırsatı yakaladılar.

Etkinliğin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Mehmet Özhaseki, ülkemizin ve bakanlığının konuyla ilgili vizyonunu ve desteğini katılımcılarla paylaştı ve ardından ekibi ile birlikte stantları ziyaret ederek katılımcılarla temaslarda bulundu.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Sn. Akif Özkaldı da Esri Türkiye standını ziyaret ederek ürünlerimizle ilgili merak ettiği konularda görüşmelerde bulundu.

2 gün boyunca süren 7 farklı panelde, CBS çözümleri ve uygulamaları anlatıldı. 2. Gün yapılan Akıllı Şehirler ve CBS uygulamaları paneline katılan CEO’muz Barış Uz, “Esri’nin Akıllı Topluluk Vizyonu ’nu” katılımcılarla paylaştı.  Barış Uz konuşmasında, “Esri’nin akıllı şehirlere daha geniş bir açıdan yaklaşarak, akıllı topluluklar olarak sergilediği yaklaşımı ve Esri’nin sektördeki lider duruşuyla standartlara yaptığı katkıyı, yeni çözümlerimizin akıllı topluluklara nasıl katkıda bulunduğunu aktardı. CBS’nin neden akıllı topluluklar için vazgeçilmez olduğunu ve CBS kabiliyetlerinin, akıllı şehirlerin gelişimine katkısını vurgulayan Uz, bu kabiliyetleri şu şekilde sıraladı:

“Geçmişi düzenlemek ve geleceği yakalamak için” akıllı topluluklara CBS kazandırılmasının önemini vurgulayan Uz, bu konuda yapılması gerekenleri de şu şekilde sıraladı.

Esri vizyonuna paralel olarak, akıllı topluluklar için olmazsa olmazları, aşağıdaki gibi sıraladı:

Etkinlik katılımcılara plaket verilmesi ile son buldu. CBS Günü etkinliğinden bazı anılarımızı sizlerle paylaşıyoruz:

 

KVKK gereğince kişisel verilerinizin korunmasına önem gösteriyoruz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("KVKK") Uyarınca Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni'ni okuyun.